Pszczela Hala – ośrodek edukacji przyrodniczej  /  Blog  /  Pszczoły inspiracją do powstania mikro muzeów

Zobacz w jaki sposób pszczoły zainspirowały ekolożkę obliczeniową Amand’e Schochet z Simons Foundation oraz projektanta Charles’a Philipp’a do skonstruowania sieci mikro muzeów.

Problem jaki został zauważony przez projektantów, to ograniczony dostęp do edukacji jakie oferują muzea, które notabene są postrzegane jako najwiarygodniejsze źródło informacji. Muzea są głównie dostępne w centrach miast, i w „lepszych” dzielnicach. Często wstęp jest płatny. Projekt mikro muzeum pozwala na instalację w przestrzeni publicznej, dzięki czemu są one ogólnie dostępne, a ciekawa forma wzbudza zainteresowanie wśród osób napotykających je na swojej ścieżce.

Mikro Muzeum
Najmniejsze muzeum o mięczakach – MICRO

Intencją twórców projektu jest stać się najczęściej odwiedzanym muzeum w kraju w przeciągu najbliższych pięciu lat. Planują oni co roku wprowadzać nowe moduły począwszy od nauk podstawowych, a na fizyce, i sztuce kończąc. Misją projektu jest dostarczanie treści o jakości muzealnej poza typową przestrzenią muzealną i do szerszej publiczności. Twórcy wierzą również że, nieformalne środowiska edukacyjne, takie jak np Ronald McDonald House, mogą być niezwykle potężne ze względu na element zaskoczenia i element odkrycia.

Chcemy zobaczyć mikro muzea w takich miejscach, jak hotele, węzły tranzytowe, czy departament rejestracji pojazdów. Pragniemy demokratyzacji instytucji kultury.” – Charles’a Philipp

Ciekawa jest również zmiana koncepcji i sposobu w jaki muzea mogą gromadzić i rozpowszechniać informację. Jest to połączenie formy fizycznej małego muzeum wraz z podstawową bazą wiedzy, oraz możliwość jej poszerzenia dzięki rozbudowywanej aplikacji internetowej. W jednym ze swoim mikro muzeów o mięczakach zastosowali hologram imitujący akwarium.

Hologram / Micro/Ricardo Monge

Cała konstrukcja jest wykonana z materiału antybakteryjnego, dzięki czemu mikro muzea można instalować w takich miejscach jak choćby szpitale. Wszystko działa na zasadzie podłącz i zapomnij, i nie wymaga dodatkowej obsługi.

Przy okazji tematu muzealnego. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wideo z muzeum historii naturalnej w Londynie, w którym dowiecie się w jaki sposób naukowcy z całego świata badają świat pszczół.