Pszczela Hala – ośrodek edukacji przyrodniczej  /  Jak odróżnić pszczołę od nie pszczoły
Jak odróżnić pszczołę od nie pszczoły

Jak odróżnić pszczołę od nie pszczoły

Jak myślisz, czy da się pomylić pszczołę z osą albo muchą? Pszczoła miodna jest brązowa, owłosiona i na tylnych odnóżach ma koszyczki służące do zbierania pyłku.

Niektóre pszczoły są mniej puchate i mają kontrastowe, czarno-żółte lub czarno-czerwone ubarwienie. Mogą przypominać osy. Od os z rodziny Vespidae można je odróżnić m.in. po tym, że w spoczynku składają skrzydła płasko na grzbiecie. Skrzydła os sterczą po bokach.

Jeszcze łatwiej pomylić pszczoły z grzebaczami, spokrewnionymi z nimi błonkówkami. Grzebacze w spoczynku składają skrzydła w ten sam sposób jak pszczoły. Prowadzą samotny tryb życia, pod pewnymi względami podobny do pszczół, ale w przeciwieństwie do nich karmią swoje potomstwo pokarmem zwierzęcym (np. gąsienicami lub pająkami), a nie pyłkiem kwiatowym.

Niektóre pszczoły są podobne do much, ale są też muchy podobne do pszczół. W rodzinie smuklikowatych jest szereg małych, ciemno ubarwionych gatunków, które na pierwszy rzut oka przypominają muszki.

Z kolei pewne muchówki z rodziny bzygowatych upodobniają się do pszczół (np. trzmieli). Pozwala im to unikać drapieżników, które niechętnie polują na żądlące owady i unikają takich, które wyglądają jak pszczoła czy osa. Upodabnianie się do gatunków bezbronnych do innych, w jakiś sposób groźnych, i korzystanie w ten sposób z ochrony, jest jednym z rodzajów mimikry. Najważniejsza różnica między pszczołami a muchówkami to liczba par skrzydeł: pszczoły mają dwie pary, a muchówki jedną.

Czasem można spotkać się z potocznym nazywaniem trzmieli „bąkami”. Tak naprawdę bąki to inna grupa owadów, należąca do muchówek. Dorosłe samice żywią się krwią i niektóre mogą boleśnie gryźć ludzi. Podobnie jak trzmiele, bąki również bywają określane błędną nazwą – niektórzy mówią na nie „gzy”, które z kolei są inną grupą muchówek.

Robotnica pszczoły miodnej. Widoczne tylne odnóże z tzw. koszyczkiem, czyli płaską powierzchnią, która służy do zbierania pyłku.
Robotnica pszczoły miodnej. Widoczne tylne odnóże z tzw. koszyczkiem, czyli płaską powierzchnią, która służy do zbierania pyłku. Autor: Richard Bartz Licencja CC 2.5
Koczownica (Nomada sp.). Przedstawicielki tego rodzaju podrzucają jaja do gniazd innych gatunków pszczół. Autor: Jacy Lucier Licencja CC 4.0
Fot. 3. Osa. Skrzydła w spoczynku sterczą po bokach ciała.
Osa. Skrzydła w spoczynku sterczą po bokach ciała. Autor: Syrio Licencja CC 4.0
Taszczyn pszczeli, przedstawiciel grzebaczy. Skrzydła grzebaczy są złożone płasko na grzbiecie, podobnie jak u pszczół.
Taszczyn pszczeli, przedstawiciel grzebaczy. Skrzydła grzebaczy są złożone płasko na grzbiecie, podobnie jak u pszczół. Autor: Juan Emilio Licencja CC 2.0
Taszczyn pszczeli.
Taszczyn pszczeli. Autor: AfroBrazilian Licencja CC 4.0
Pszczoła z rodziny smuklikowatych. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z małą muszką.
Bzyg podobny do trzmiela Licencja CC 3.0
Pszczoła wyglądająca jak mucha
Pszczoła z rodziny smuklikowatych. Na pierwszy rzut oka można pomylić ją z małą muszką. Autor: S. Rae Licencja CC 2.0
Bąkowate, ślepaki, bąki (Tabanidae) – rodzina owadów z rzędu muchówek.
Przedstawiciel bąkowatych. „Prawdziwe” bąki to muchówki, nie trzmiele. Fot. Ben Sale / CC BY 2.0