Pszczela Hala – ośrodek edukacji przyrodniczej  /  Blog  /  Książki związane z kulturą pszczelarską dla trochę starszych

Książki związane z kulturą pszczelarską dla trochę starszych

W tym miejscu będziemy rozbudowywać bazę książek traktujących o kulturze pszczelarskiej.

Strażniczka miodu i pszczół
autor: Cristina Caboni

Strażniczka miodu i pszczół to pełna emocji powieść wibrująca skrzydełkami i pachnąca miodem kapiącym z uli.

Angelica nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni. Nie chciała się z nikim wiązać. Po tym, co spotkało ją w przeszłości, jest nieufna, pełna strachu i zawsze gotowa do ucieczki. Jedynie wśród pszczół czuje się dobrze. Jest wędrowną pszczelarką, odwiedza hodowle i pomaga usprawnić pracę uli oraz produkcję miodu. Zna się na tym jak mało kto. Całą wiedzę zdobyła jako dziecko, na Sardynii, która była kiedyś jej domem. Teraz dostała od losu swoją szansę. Na malowniczej wyspie, na której była szczęśliwa, czeka na nią miejsce, w którym rozpocznie wszystko od nowa.

Historia pszczół
autor: Maja Lunde

Historia pszczół, Maja Lunde

Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Mai Lunde, porusza w swojej książce zagadnienia ekologii oraz wpływu człowieka na ziemię. Akcja powieści toczy się w trzech płaszczyznach czasowych, począwszy od 1857 roku w anglii, 2007 roku w USA i w 2090 roku w Chinach. W pierwszej poznamy Williama, który pod wpływem chwili postanawia wybudować ul. W kolejnej przestrzeni poznajemy Georga który pragnie przekazać swoją dużą pasiekę synowi. W ostatniej perspektywie autorka ukazuje nam świat zniszczony, w którym młoda kobieta imieniem Tao musi własnoręcznie zapylać drzewa owocowe, gdyż pszczół już nie ma.

Rój
autor: Laline Paull

Podporządkowanie. Posłuszeństwo. Służba.

Flora 717 jest robotnicą urodzoną w najniższej kaście swojego totalitarnego społeczeństwa ulowego. Choć jest gotowa poświęcić wszystko dla Królowej i pracować na śmierć, jest ocalałą osobą, która ucieka przed wewnętrznymi masakrami, religijnymi czystkami, a nawet może z powodzeniem zmierzyć się z ogromną, drapieżną osą. Z każdym aktem odwagi jej status rośnie, odsłaniając zarówno wrogów wewnątrz, jak i złowieszcze tajemnice, które rządzą ulem. Ale kiedy oddanie Flory do życia w służbie jest przytłoczone zaciętą i zakazaną matczyną miłością, musi ona złamać najświętsze prawo ze wszystkich i rozpocząć kurs kolizyjny z tym wszystkim, co jest jej najdroższe.

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie
autor: Joachim Petterson

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki.

Życie pszczół
autor: Maurice Maeterlinck

Życie pszczół

W książce „Życie pszczół” autor Maurice Maeterlinck połączył pszczelarskie rzemiosło i sztukę z poezją, nauką i filozofią. Z pszczołami ma się sprawa podobnie jak z wieloma rzeczami tego świata. Dostrzegamy różne fakty, śledzimy obyczaje, powiadamy: robią to a to, pracują w ten a ten sposób, królowa tak przychodzi na świat, robotnice są dziewicami, rój następuje w tym a tym czasie. Wydaje nam się, że poznaliśmy wszystko, i nie pytamy o więcej. Widzimy, jak śpieszą z kwiatu na kwiat, obserwujemy rozgwar i ruch ula a egzystencję tę uważamy za bardzo prostą, wyznaczając jej granice od instynktownego szukania karmy do również instynktownego rozmnażania się. Ale gdy tylko zbliżymy się do przedmiotu naszych badań, by sobie zeń zdać sprawę, uderza nas niezwłocznie niesłychana złożoność najnaturalniejszych zjawisk i stajemy wobec zagadki inteligencji, woli, przeznaczenia, celu, środków czy przyczyn. I obezwładnia nas ta niepoznawalna organizacja najdrobniejszego przejawu życia.