Pszczela Hala – ośrodek edukacji przyrodniczej  /  Blog  /  Filmy dokumentalne i pełnometrażowe o pszczołach i pszczelarstwie.

Filmy dokumentalne i pełnometrażowe o pszczołach i pszczelarstwie.

Temat pszczół, stał się ważnym tematem nie tylko w przestrzeni naukowej, ale również zagościł w przestrzeni publicznej. Niestety możemy jedynie mieć nadzieję że, nie jest za późno. Dużo szkód zostało już poczynionych. W tym miejscu zapraszamy was do zapoznania się z bazą filmów o pszczołach, pszczelarstwie i problemach jakimi musimy stawić czoła jako ludzkość, jeżeli mamy przetrwać i żyć spokojnie w zgodzie z naturą.

More than Honey (2012) by Markus Imhoof

Dokument ten ukazuje relację między pszczołami miodnymi a drobnymi pszczelarzami rodzinnymi oraz pszczelarzami komercyjnymi z Australii, Chin, Szwajcarii czy Ameryki. Świetnie zrealizowany dokument przedstawiający kapitalne zbliżenia pszczół w ich naturalnym środowisku. Doskonale pokazuje problemy z jakimi boryka się ówczesny świat, który niejako wymusza wyzysk zwierząt w celu osiągania zysków.

 

Honeyland (2019) by Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Piękny film ukazujący podstawowe napięcia pomiędzy między naturą a ludzkością, harmonią i niezgodą, wyzyskiem i trwałością. Scenariusz filmu opowiada o starej pszczelarce Hatidze Muratova mieszkającej w odizolowanym regionie górskim w głębi Bałkanów, która wywodzi się z długiej rodziny pszczelarzy pracujących z dzikimi pszczołami w tradycyjny sposób, z zachowaniem respektu do zwierząt i ich środowiska naturalnego. Żywy miód pozyskiwany w małych partiach, metodą tradycyjną. W filmie zobaczycie zmagania tradycyjnej pszczelarki z nowo przybyłem pszczelarzem z dużą rodziną którego hodowla pszczół nastawiona jest wyłącznie na zysk.

 

The Last Beekeeper (2008) by Jeremy Simmons

W roku 1950 w Stanach Zjednoczonych pracowało około 200.000 pszczelarzy. Natomiast w 2008 roku było ich mniej niż 1.600. Jedna z najstarszych profesji na świecie stoi w obliczu zagłady. Film śledzi zmagania trzech amerykańskich pszczelarzy, których kolonie są zagrożone przez tajemniczą chorobę. Dokument pokazuje również problemy pszczelarstwa komercyjnego.